Eurookná a drevohliník

 

Ľudská existencia je s drevom úzko spätá tisíce rokov. Drevo je totiž jedným z najstarších a najpoužívanejších stavebných materiálov. Žiadny iný materiál nie je taký jedinečný, užitočný, nadčasový a nenahraditeľný. Drevo má svoju neopakovateľnú kresbu, je príjemné na dotyk, vytvára dokonalú klímu. Ľahko sa čistí a udržiava, vyrovnáva vlhkosť, vytvára prirodzené a zdraviu neškodné podmienky pre život. 

V stavebníctve a bývaní zažívajú drevené eurookná a samotné drevo v posledných rokoch renesanciu. Z drevených masívov sa vyrábajú domy, najkvalitnejší nábytok, okná i dvere. Drevo má v dnešnej dobe ďalšie významné plusy. Na jednej strane je to jeho nízka ekologická náročnosť od výroby, cez používanie až po jeho likvidáciu. Ako jediný stavebný materiál drevo vyrastie v prírode samovoľne a príroda sa postará aj o jeho prirodzený zánik. Na druhej strane je to zdravotný aspekt. Žiadny stavebný materiál nevytvorí takú zdravú mikroklímu v dome, akú vytvára masívne drevo. Nie nadarmo staré čínske príslovie hovorí, že ak ti nepomôže lekár, choď bývať do dreveného domu.

Drevené eurookná sa hodia do každého interiéru. Drevo má najnižší koeficient tepelnej rozťažnosti, veľmi dobré mechanické a tepelno-izolačné vlastnosti, zadržiava vibrácie a je odolné voči požiarom. Vhodne upravený a udržiavaný drevený okenný profil má životnosť až sto rokov. Pri poškodení sa dá drevený rám rýchlo a jednoducho opraviť a obnoviť. Na svete rastie vyše 25-tisíc druhov drevín, čo znamená veľkú variabilitu používaných drevín v kombinácii s farebnými odtieňmi. 

Eurookno odjakživa slúži k presvetľovaniu, vetraniu a zabezpečovaniu prirodzeného kontaktu ľudí s okolím. Najväčší pocit pohody a bezpečia dodávajú interiéru drevené eurookná. Vďaka unikátnym a jedinečným vlastnostiam masívneho dreveného materiálu prežije rám dreveného eurookna celé desaťročia. 

Ponúkame široký výber rôznych typov eurookien. Od jednoduchých tvarov určených pre rodinné domy a byty, až po zložité, tvarovo členené, oblúkové eurookná pre historické budovy, kostoly a dizajnovo moderné stavby. Neoddeliteľnou súčasťou našich výrobkov sú kvalitné kovania, kľučky, krídlové a rámové okapnice. V ponuke nájdete i dvojité krídlové tesnenia, farebnostály tesniaci silikón a najkvalitnejšiu hrubovrstvovú okennú lazúru s výberom širokej farebnej škály odtieňov. Spolu s našimi produktmi ponúkame vonkajšie parapety z eloxovaného hliníka a masívne vnútorne parapety vo farebnej škále eurookien. 

Drevené eurookná vyrábame na najmodernejších technologických zariadeniach, ktoré v ničom nezaostávajú s tými, ktoré používajú renomované svetové drevárske spoločnosti. Kladieme tiež dôraz na precíznosť a skúsenosti našich pracovníkov.


Drevohliník: Dokonalá súhra na materiálovej báze


 

V 21.storočí ľudská zručnosť vytvorila ideálne spojenie dreva so zliatinami hliníka, pretvárajúce eurookná nielen na nový kombinovateľný prvok. Takéto moderné a funkčné eurookno sa stalo nositeľom nových tepelnotechnických a estetických vlastností. Kombinácia dreva a hliníka patrí medzi najčastejšie okenné konštrukcie. Dokonalé spojenie bez výrazných zmien. Vonkajšiu stranu chráni pevná konštrukcia prispôsobiteľnej akejkoľvek povrchovej úpravy. Vnútorná drevená strana je typická svojou tepelnotechnickou funkčnosťou a estetickosťou. Nadčasovosť, stálosť, lepšie fyzikálne vlastnosti. Drevo získalo nové tepelnotechnické vlastnosti, čo je len zlomok preferencií kombinovaných okien na materiálnej báze drevo - hliník.
 

Plusy kombinovaných profilov: drevo - hliník


Okná, či dvere na kombinovanej materiálovej báze drevo - hliník majú výborné statické vlastnosti. Profil sa vyrába pri teplote až do 500 °C, pretláčaním cez matricu, dôsledkom čoho môžeme vyrobiť prakticky akýkoľvek profil - to jest. známe, či menej preferované oblúkové okná, šikmé okná, či profily so spevnenou konštrukciou. Posledné uvedené okná, sú výborným spracovaním navrhnuté tak, aby zabránili mechanickému poškodeniu, požiaru ale aj nečakaným hosťom - lupičom. Sú osádzané vo vonkajšej časti okna a pritom odolné a pomerne nenáročné na údržbu. Hliník sa veľmi dobre kombinuje s drevom ako aj prakticky s plastom. Plast a hliník je obľúbená kombinácia priemyselných dizajnérov. RCDesign.sk však skôr odporúča spájanie hliníka a dreva pre lepšie využiteľné vlastnosti samotného dreva ale aj kompletnej ustálenosti mechanických a tepelnoizolačných vlastností. Výborné materiálové vlastnosti dreva a stálosti hliníkovej bázy sa stali základom k vytvoreniu rôznorodých špeciálnych okien.
 

Ďalšie osobitné okná hliníkových profilov


Strešné okná, kývavé okná, otočné okná a družené okná - sú okná vyhovujúce, či menej vyhovujúce úžitkovým požiadavkám. Strešné kombinované eurookná na báze hliníka a dreva je možné začleniť do fasádnych systémov. Vyhovujú do zimných záhrad, vchodov a pod. Svojimi mechanickými prednosťami sú vhodné do osadenia šikmých, či vodorovných plôch. Kývavé a otočné okná sa vyrábajú pomenej, následkom ich konštruktívnej nestálosti. Združené okná sa používajú bežne pri fasádnych systémoch, kde sú kladne hodnotené pre svoje typické vlastnosti.
 

Mýty o krivkajúcich tepelnotechnických vlastnostiach

 

Ešte aj dnes môžeme byť oboznámený so zhoršenými tepelnotechnickými vlastnosťami dreva a hliníka. Takáto informácia sa však nezakladá na pravdivých faktoch, nakoľko spojenie oboch materiálov vedie k vytvoreniu tzv. vzduchových dutín. Jednotlivé časti odrážajú celistvosť profilu. Zhoršené tepelnoizolačné vlastnosti sú pozorované pri nekombinovateľných profilov - hliníkových profilov.
 

Balkónové dvere si obľúbili kombináciu hliníka a dreva


V súčasnosti nám môže profil do balkónov poslúžiť v kombinovanej materiálovej báze drevo - hliník, plast - hliník a hliník - drevo, pričom v poslednej kombinácií - vonkajšia časť tvorí hliník a vnútorná drevo. Kombinácia hliníka a dreva je najefektívnejšia. Vonkajšia hliníková nosná konštrukcia a vnútorná drevená konštrukcia chráni dvere svojimi technickými vlastnosťami. Zatiaľ čo s kombináciou plastu musíme rátať so skrátenými technickými, úžitkovými vlastnosťami.
 

Pasívne domy


Pasívne domy sú čoraz viac obľúbené aj na Slovensku. Svojimi nízkoenergetickými vlastnosťami prehodnocujú investície a spätnú návratnosť. Dôležitou súčasťou je výber vhodných profilov. Súčiniteľ prechodu tepla by mal byť stanovený na maximálnej hodnote 0,7 W/ (m2. K) a okenné rámy by sa mali pohybovať v rozmedziach 0.80 W/ (m2. K), čo predstavuje 20% až 30% plochy otvoru rámov. Kandidátom na osadenie eurookien v pasívnych okien je kombinovateľný profil zliatiny hliníka a dreva s využitím jednoduchého alebo viacnásobného zasklenia.


NEZÁVÄZNÁ CENOVÁ PONUKA
 infolinka: 052/789 64 59
X