Stromy v lese. Stromy v okne


Stromy. Drevo. Slnko hladkajúce kôru stromov. Jemnosť, vôňa. Príjemné sfarbenie v tvojej obývačke, na terase, v spálni. Hocikde. Hocikedy. Zavri oči a dotkni sa. Vrátiť sa späť do lona prírody, možno do detstva. Už dnes buď tvorcom spomienok  svojich vnúčat, či  pravnúčat. Sleduj nerušene svet cez naše okná.
 

Keď vznikali okná 


Ľudia od nepamäti chránili svoje obydlia. Pomenovať tieto prostriedky oknami a dverami nebolo hneď tak jednoznačné. Prvotným prvkom k vzniku bol akýsi pud prežitia pred rôznymi prírodnými živlami, ďalej to bola ochrana vlastného života ako takého, či svojho majetku. Neskôr v nástupe sociálneho života  poslúžil ako „emočný úkryt“. Otvory v stene, neskôr okná rôznych tvarov, materiálov a techník nielenže utvorili súkromný priestor svojho majiteľa ale stali sa aj verbálnym i neverbálnym komunikačným nástrojom.  Pozdravy z okien, či vysedávanie - istá relaxácia  pri okne nie je dnes ničím výnimočným ale zato príjemným javom. Vyvoláva skôr pozitívne emócie ako tie v minulosti, kedy boli svedkom rôznych sociálnych výjavov. Napríklad častých bitiek, vojen ale aj rôznych vzrušujúcich historických míľnikov, či ekonomických procesov. 
 

Okná otvárali a uzatvárali rôzne svety 


Aby ľudia boli schopní docieliť istú ochranu, boli ochotní využívať rôzne dostupné, či menej dostupné materiálne prostriedky, ktoré tak vytvárali spojivo k týmto predchodcom dnešných okien. Jednoduché otvory v hline, vysekané a  spletené v  slame, neskôr v  kameňoch boli typickým ľudským výtvorom. Aj dnes sú populárne v niektorých častiach zeme. Kazachovia, Masajovia, Maori, či kmeňe Nenets, Samburu či Yali a mnohé ďalšie aj v tomto čase udivujú ľudstvo svojou originalitou a  praktickosťou zároveň. Stali sa taktiež obľúbenou turistickou atrakciou ako napríklad na Slovensku v obci Brhlovce, v lokalite Šurda, kde dodnes stoja  skalnaté obydlia vytesané v kamenných blokoch. Otvory - miesto okien už len tak ľahko nenájdeme. Domy sú obývateľné a  čiastočne prerobené k užívaniu, čo vyžadovalo osadenie oknami. Netypický príbytok podľa domácich slúžil ako ochrana pred nájazdmi Turkov v  16. a 17. storočí. 

S príchodom spoznávania a  zužitkovania prírodných materiálov dostávali okná nové prvky a  funkcie. Prehodené tkaniny, látky a papiere namočené v špeciálnych roztokoch s pomalým schnutím (vhodné proti slnečným lúčom), závesy a neskôr prvé drevené okná, používaním tvrdších kovov, spoznaním skla a  jeho vlastností utvrdilo ľudí nielen k praktickosti ale aj k skrášleniu svojho obydlia. Románske, gotické, renesančné, barokové a  klasické okná sú nemým odkazom diktujúcich módnych trendov. V  dnešnom svete sú pre okná typické nielen ochranné, estetické prvky ale spĺňajúce  tie najprísnejšie - technické. 

Aj dnešné rustikálne, kastlové, špaletové okná ako aj ich rôznorodé profily sú výsledkom našich potrieb a túžob. Minulosť však spája prítomnosť a  nadväzuje na budúcnosť. Okná si vo svojej mnohotvárnosti uchovali odkaz samotnej prírody. Kvalitným materiálom - drevom,  ktorý napriek akejkoľvek zákazníckej požiadavky nestratí svoju kvalitu, prestíž, praktickosť a pôvab, vám pripraví  a na mieru dodá RC design. 
 

Drevo navráti vašu investíciu 


Okno by nemalo charakterizovať len akúsi úslužnosť k  prieniku slnečných lúčov a  tiež by nemalo len vytvoriť  dostatočné vetranie  obytnej  plochy. Výberom najkvalitnejšieho dreva docielime návratnosť svojich investícií ale taktiež  predídeme ekologickej záťaže našej krehkej prírody. Práve toto vedomie môže načrtnúť otázku istej nehmotnej investície, veď spomienky sa preplatiť azda ani nedajú. Príčinu jeho trvácnosti môžeme nájsť vo výborných tepelnoizolačných vlastnostiach, v technickej ustálenosti a  nemennosti dreva. Ďalej sa nemusíme obávať ohraničenosti tvarov. Drevo je podmanivý materiál, napriek tomu pevný a  stabilný - preto dokáže splniť požiadavky majiteľov bytov, domov, obchodných prevádzok, či kultúrnych pamiatok.  

RC design myslí aj na možné mechanické poškodenia  alebo poškodenia spôsobené vekom daného produktu, preto dokáže zabezpečiť opravu, či výrobu každej jednotlivej originálnej časti. Doménou RC design je tiež kvalitné technické vybavenie - preto cez naše okná môžete pozorovať okolitú scenériu pamiatkových stavieb alebo lámavosť svetla v  kostolných príbytkoch. Ani naše repliky nenarúšajú samotnú harmóniu, snažíme sa o dokonalé architektonické splynutie. Vnímame objekt ako celok.  
 

V 21. storočí sú okná prestížou svojho majiteľa


Človek od svojho vývoju rád ukazoval svoje hmotné a  nehmotné statky - od prvých hlinených šperkov v primitívnych kmeňoch, ďalej nadobúdaním a  zveľaďovaním svojho majetku, či prezentáciou svojich výnimočných vlastností - to všetko bolo snahou o  dotvorenie svojho sveta alebo jeho akceptáciou v spoločenstve / spoločnosti. Okná vyrobené z dreva dokážu taktiež vyplniť tento „majiteľov priestor“, dotvoria jeho vkus a potreby. Je to umožnené výberom vhodného drevenného okna a použitím vhodných doplnkov. Narozdiel od eurookien, ktoré nie je možné špecificky upraviť a pre mnohých nemusí byť tou pravou estetickou formou ako zútulniť svoj príbytok. RC design vyrába na mieru kľučky, kovanie, krídlové a rámové okapnice, dvojité krídlové tesnenie, používa farebný tesniaci silikón - to všetko podľa predstáv a Ľudská myseľ sa stále vyvíja a s ňou aj nové trendy v bývaní. Môžeme však  aj dnes povedať, že v tomto priemysle drevo nikdy netratí svoj potenciál, veď príroda je architektom sama.

infolinka: 052/789 64 59

X